Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi 5te1 Kampanyasına Devam Ediyor

Büyükşehir İlkokullarda Çocuk Hakları Eğitimi Veriyor

Kaynak: http://www.haberler.com/buyuksehir-ilkokullarda-cocuk-haklari-egitimi-7286646-haberi/?m=0

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi, Türkiye’de ‘Çocuğa Karşı Şiddeti Sonlandırma’ amaçlı olarak başlatılan “Beşte Bir Kampanyası” çerçevesinde, ilkokullarda eğitim vermeye devam ediyor.

Büyükşehir İlkokullarda Çocuk Hakları Eğitimi Veriyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi, Türkiye’de ‘Çocuğa Karşı Şiddeti Sonlandırma’ amaçlı olarak başlatılan “Beşte Bir Kampanyası” çerçevesinde, ilkokullarda eğitim vermeye devam ediyor. Milli Zafer İlkokulu’nda yüzlerce çocuğa, 62 öğretmene çocuk hakları, değişik etkinliklerle anlatıldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 28 Kasım 2013 tarihinde imzalayarak taraf olduğu çocuğa karşı cinsel şiddeti sonlandırma amaçlı Beşte Bir Kampanyasını 2014 yılında şehir merkezinde yer alan okul öncesi, 2015 yılında ise çevre ilçelerde yer alan okul öncesi, rehber ve sınıf öğretmenlerine yönelik olarak hayata geçirdi ve 101 öğretmen bilgilendirildi. Son olarak, Milli Zafer İlkokulunda, hem çocuklara, hem öğretmenlere çocuk hakları etkinliklerle anlatıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından geliştirilen ve çocuk hakları konusunda farkındalığı arttırmayı amaçlayan “Söz Küçüğün” kutu oyunu etkinliği ile Milli Zafer İlkokulu’nda eğitim gören 8 yaş ve altı yüzlerce öğrenciye, çocukların kanuni hakları ve bu hakların hangi durumlarda ihlal edildiğinin öğrenilmesi, çocukların gerçek hayatta karşılaşabilecekleri durumlarda nasıl davranacaklarını sorgulamaları amaçlandı. Milli Zafer İlkokulu’nda, 8 yaş ve altı öğrencilere eğitim veren 62 öğretmene ise, çocuk ihmal ve istismarına yönelik Beşte Bir Kampanyası toplantısında; Kadın, Çocuk ve Engelli Özel Hizmet Şube Müdürlüğü ve bağlı bulunan Çocuk Hakları Birimi tarafından, Beşte bir Kampanyası’nın detayları ve çocuğun cinsel istismarına yönelik önleyici çalışmalar hakkında bilgi verildi. – ESKİŞEHİR